Czyszczenie skóry w samochodzie w praktyce
Czyszczenie skóry w samochodzie w praktyce

Czyszczenie skóry w samochodzie w praktyce

Jeżeli jesteś miłośnikiem motoryzacji, z pewnością wiesz, że skórzana tapicerka to cecha samochodów z segmentu premium. Zadbana skóra gładka w dotyku i kusząca charakterystycznym, ostrym zapachem jest obiektem westchnień wielu posiadaczy własnych „czterech kół”. Aby jednak skórzana tapicerka robiła wrażenie i wystarczyła na długie lata, musisz regularnie o nią dbać. Krok po kroku wyjaśniamy, jak pielęgnować skórę w samochodzie.

Jakie rodzaje skóry stosuje się w samochodach?

Producenci samochodów osobowych stosują obecnie niemal wyłącznie skóry powierzchniowo zamknięte. Dzięki nałożeniu pigmentu na powierzchnię skóry, jej struktura jest wytrzymała i nie chłonie wody. Skóry zamknięte dobrze znoszą czyszczenie dedykowanymi środkami chemicznymi takimi jak Soft Clean lub Strong Cleaner i nie wymagają stosowania bardzo skomplikowanych zabiegów.

Zdecydowanie mniej popularne rodzaje skór to skóra anilinowa oraz semianilinowe.

Skóry anilinowane są bardziej miękkie i przyjemne w dotyku niż skóra zamknięta. Dla wielu użytkowników zaletą może być też naturalny wygląd skóry, która zachowuje ewentualne przebarwienia czy blizny. Wadą takiego materiału jest cienka powłoka ochronna. Anilinę łatwo poznać po tym, że błyskawicznie absorbuje wodę.

Wreszcie, skóry semianilinowe stanowią „złoty środek”. Z jednej strony są cieńsze i delikatniejsze niż płaty skóry zamkniętej. Z drugiej lico skóry jest pokryte cienką warstwą pigmentu, przez co materiał jest nieco bardziej odporny na zaplamienia niż cienkie skory anilinowe.

Do czyszczenia skór anilinowych oraz semianilinowych powinieneś podejść ostrożnie, ponieważ łatwo chłoną one wilgoć, a w przypadku działania silnych detergentów mogą ulec odbarwieniu lub uszkodzeniu.

Na jakie elementy skórzane musisz zwrócić uwagę w samochodzie?

Wielu kierowców, słysząc hasło czyszczenie skóry w samochodzie, myśli jedynie o fotelach i tylnych kanapach. Rzeczywiście, tam skóra występuje najczęściej, nie oznacza to jednak, że inne miejsca możesz pominąć. Zwróć szczególną uwagę na:

  • obszycie kierownicy,
  • obszycie dźwigni zmiany biegów,
  • skórzane elementy na desce rozdzielczej i w innych miejscach kokpitu jak podłokietniki, uchwyty i mieszki.

Dlaczego rozróżnienie tych elementów jest istotne? Zwróć uwagę, że znacznie częściej dotykasz ubraniem lub rękoma kierownicy i dźwigni zmiany biegów niż mieszka albo nawet obicia klamki.

Wszędzie tam, gdzie ryzyko mechanicznego przetarcia materiału jest szczególnie wysokie, powinieneś rozważyć zastosowanie szczególnie dokładnej impregnacji środkiem Leder Versiegelung i natłuszczenia środkiem Leder Protector. Jeżeli nie będziesz dbał o najczęściej dotykane elementy, będą one wysychały i pękały. W efekcie całość będzie prezentowała się mocno nieestetycznie.

Jak zabrać się za czyszczenie skóry w samochodzie?

Podobnie jak podczas mycia samochodu, także pielęgnacja tapicerki wymaga zachowania określonej kolejności działań. W ten sposób nie tylko uzyskasz upragniony efekt, ale też nie zmarnujesz własnej pracy, ponieważ wszystkie czynności będziesz wykonywał tylko raz. Od czego powinieneś zacząć?

Odkurzenie kanap i foteli w samochodzie

Powinieneś zacząć od użycia odkurzacza, za pomocą którego usuniesz luźne zabrudzenia ze skórzanych elementów. Może to być piasek, igły, drobny żwir lub pozostałości jedzenia. To bardzo ważny – i często niedoceniany – etap, dlatego postaraj się wykonać go możliwie dokładnie. Jeżeli na skórze foteli zostanie np. piasek możesz zarysować skórę co źle wygląda i osłabi strukturę płata skóry. W rezultacie niezbędne będzie malowania zestawem tonującym i/lub szpachlowania płynną skórą.

Choć na tym etapie może kusić przetarcie niektórych elementów ściereczką nasączona alkoholem, staraj się nie stosować chemicznych środków na bazie alkoholu, który wysusza skórę oraz może uszkodzić zewnętrzny bezbarwny lakier zabezpieczający.

Czym odkurzać skórę w samochodzie? Najlepiej sprawdzi się oczywiście odkurzacz dostępny na myjniach samochodowych. Niestety w placówkach funkcjonujących od lat, zamontowane sprzęty są na ogół mocno wyeksploatowane, więc nie masz co liczyć na dokładne czyszczenie. Znacznie lepszym wyborem będzie zlokalizowanie nowo otwartej myjni, gdzie odkurzacze są jeszcze względnie nowe.

Możesz tez pokusić się o kupno odkurzacza ręcznego, podłączanego do gniazda zapalniczki. Wprawdzie nie jest on tak efektywny, jak sprzęt na stacji, ale możesz zabrać go ze sobą wszędzie, a do usunięcia niezbyt intensywnych zabrudzeń będzie w sam raz. Najtańsze modele kosztują około 200 zł. Dobrym rozwiązaniem będzie również wydmuchanie brudu z fotela za pomocą pistoletu na sprężone powietrze.

Właściwe czyszczenie skóry w samochodzie

Czyszczenie skóry w samochodzie szczoteczką

Kiedy już dokładnie odkurzyłeś skórzane elementy tapicerki, możesz zacząć nakładać środki czyszczące. Używaj do tego szczoteczki do czyszczenia skóry. Delikatnej ściereczki wykonanej z mikrofibry używaj do ściągania brudnej piany (Uwaga: stosują ją wyłącznie w tym celu!). Detergenty zawsze nakładaj na szczotkę a następnie kolistymi, dokładnymi ruchami rozprowadzaj po powierzchni skóry.  Nie chodzi jedynie o to, aby chemia osiadła na skórze, ale, aby ją „wmasować” by mogła zadziałać na skórze.

Poświęć specjalną uwagę zagięciom, przeszyciom i miejscom połączeń płatów skóry. Są one szczególnie narażone na zginanie, przetarcie i pękanie.

Jeżeli czyścisz skórę perforowaną, nałóż środek czyszczący na szczoteczkę i dopiero w taki sposób wcieraj go w materiał. Zawsze (nie tylko w przypadku skór perforowanych) nakładaj środek czyszczący na szczoteczkę a potem czyść szczoteczką. Nigdy nie nakładaj środka bezpośrednio na skórę.

Czym czyścić skórę w samochodzie?

Pamiętaj, że nie wszystkie detergenty nadają się do pielęgnacji skóry równie dobrze. Nigdy nie używaj w tym celu tradycyjnej chemii domowej (np. płynu do mycia naczyń albo środka do czyszczenia powierzchni płaskich). Być może usuną one zabrudzenie, ale skóra będzie sucha i szybko zacznie pękać. Takie środki mogą również usunąć bezbarwny lakier wykończeniowy. Jaka powinna być chemia do samochodu?

Przede wszystkim musi wyróżniać się wskaźnikiem pH zbliżonym dla skóry, czyli około 4,5. Przykładowo środek do czyszczenia skóry Colourlock soft clean ma PH 5,5 i jest bezpieczny dla skóry. Ważne, aby środki czyszczące były wygodne w aplikacji. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je rozprowadzić. Pielęgnacja samochodu powinna stanowić przyjemność, a nie być źródłem frustracji.

Jeśli zastanawiasz się nie tylko czym czyścić skórę w samochodzie, ale i jak często, to wiedz,  że skórę w samochodzie należy czyścić i zabezpieczać raz na 3-4 miesiące. Taka częstotliwość zapewnia długą żywotność materiału i jego odporność na działanie czynników zewnętrznych jak promieniowanie UV, czy upał. Temperatura powyżej 80 stopni może powodować kurczenie się skóry. Świetnie widać to na tylnych zagłówkach samochodów sprowadzanych z ciepłych krajów. Tamta skóra jest twarda i przesuszona.

Pamiętaj, aby nigdy nie nanosić chemii na rozgrzaną skórę choć sama chemia nie powinna zaszkodzić. jednak może wystąpić inny problem, z którym spotykaliśmy się w okresie letnim. Gdy na skórze w gorący dzień coś się rozleje lub zostanie jakaś wilgoć to może zdarzyć się tzw. efekt soczewkowania i pod wpływem kropli, która zadziała jak soczewka oraz słońca które padając na krople spowoduje lokalne skurczenie skóry. Jeżeli musisz nakładać środki w upalny dzień, zrób to wczesnym rankiem albo zaczekaj do wieczora, aż wnętrze samochodu nieco ostygnie.

Nakładanie odżywki na skórzane elementy i ich zabezpieczanie

Odżywienie skóry jest szczególnie istotne tam, gdzie jest ona narażona na intensywną eksploatację lub kontakt z potem. Zazwyczaj będą to:

  • fotele,
  • kierownica,
  • dźwignia zmiany biegów

Opcjonalnym etapem jest nakładanie warstwy ochronnej opartej na technologii polimerowej takiej jak np. Colourlock Leder Versiegelung. Te preparaty zabezpieczają kolor skory i dodatkowo chronią ją przed zbyt szybkim zużyciem.

W tym przypadku powinieneś pamiętać, aby nie wcierać środka zabezpieczającego zbyt mocno, ponieważ doprowadzi to do nabłyszczania skóry. Wystarczy, że nałożysz kilka kropel środka na nietroczącą się szmatkę i delikatnie nałożysz go na szczególnie wrażliwe miejsca.

Ważne! Po nałożeniu każdej warstwy czyszczącej lub ochronnej zaczekaj, aż preparat całkowicie wyschnie i zostanie zaabsorbowany przez skórę. Dzięki temu dajesz mu czas, aby zaczął działać.

O skórzane elementy warto dbać od samego początku. Naturalna skóra jest wdzięcznym materiałem, który jest nie tylko odporny na uszkodzenia, ale też przez wiele lat utrzymuje estetyczny wygląd pod warunkiem, że jest prawidłowo pielęgnowany.

Na szczęście nawet mocno zniszczoną skórę da się zrewitalizować. Profesjonalne firmy zajmujące się regeneracją wnętrz samochodów stosują „płynną skórę”, czyli pasty retuszerskie i barwniki.

Dzięki nim da się zakryć nawet dziurki wypalone przez papierosy i głębokie wżery. Przy odrobinie wprawy sam możesz podjąć się przeprowadzenia takiego zabiegu.

Najczęstsze błędy przy czyszczeniu skóry w aucie

Choć pielęgnacja tapicerki skórzanej nie jest przesadnie skomplikowanym zadaniem, wielu kierowców, często nieświadomie, popełnia błędy, które skutkują skróceniem żywotności skóry lub wręcz powstaniem na niej rys i zadrapań. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Niedokładne wstępne usuwanie zabrudzeń

Błąd łatwo popełnić już na samym początku. Niestaranne usunięcie okruchów jedzenia, ziaren piasku i innych ciał obcych może sprawić, że w toku czyszczenia sam doprowadzisz do uszkodzenia skóry pokrywającej tapicerkę. Lepiej zrobić to wolniej a dokładniej.

Użycie niedostosowanej chemii

Tapicerkę w samochodzie czyści się odmiennie niż karoserię i na pewno inaczej niż pomieszczenia gospodarczej w domu. Wykorzystanie środków opartych na silnie stężonym alkoholu może doprowadzić do szybszego wysychania skóry, a w krańcowych przypadkach, nawet do pojawienia się plam i odbarwień. Jeżeli czyszczenie skóry w samochodzie ma być testem nowego środka, zawsze sprawdź go najpierw na małym fragmencie skóry i niewidocznym miejscu (np. pod tylną kanapą).

Zbytni pośpiech

Wszyscy znamy ten scenariusz, kiedy po całym dniu spędzonym w pracy spieszysz się na myjnię, aby umyć samochód. A do tego jeszcze tapicerka… Nadmierne skracanie czasu schnięcia i niestaranna aplikacja doprowadzą do tego, że zabezpieczenie skóry nie będzie skuteczne albo będziesz je musiał bardzo często powtarzać. Jeżeli wiesz, że goni Cię czas, lepiej zaczekaj do weekendu, a cały proces przeprowadź staranniej.

Czy pielęgnację tapicerki da się skrócić?

Jeżeli chcesz dbać o skórzaną tapicerkę, ale wolisz ograniczyć się do tego, co niezbędne, możesz obrać nieco inną strategię działania.

Odświeżanie skór przeprowadzaj częściej, nawet co 2 miesiące, ale skup się na podstawach. Dokładnie usuwaj zabrudzenia i przecieraj skórę ściereczkami do czyszczenia skór np. takimi jak Colourlock chusteczka do czyszczenia skóry. Preparat konserwujące Leder Versiegelung należy nałożyć po każdym czyszczeniu. Gdy skóra jest sucha i twarda warto stosować Mleczko konserwujące Leder Protector oraz zawsze Leder Versiegelung

Warto zainwestować w zestaw do czyszczenia skór. Dzięki temu wszystkie niezbędne narzędzia będziesz miał zawsze pod ręką. Jest to też doskonały pomysł na prezent dla miłośnika motoryzacji.

Z odpowiednimi preparatami, pielęgnacja tapicerki w samochodzie nie musi być uciążliwym zadaniem, a może stać się przyjemnością. Jeżeli zadbasz o swój samochód, on odwdzięczy się luksusowym wyglądem, a Ty będziesz miał więcej przyjemności z jazdy.

Zobacz nasz film o czyszczeniu skóry w samochodzie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium