Glinkowanie lakieru – co musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę?
Glinkowanie lakieru – co musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę?

Glinkowanie lakieru – co musisz wiedzieć, na co zwracać uwagę?

Jeśli często myjesz swoje auto, lecz nie jesteś zadowolony z efektów, w niektórych miejscach karoseria, szyby czy też felgi wciąż są chropowate, najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie glinkowania. Glinkowanie lakieru jest sprawdzonym sposobem na osiągnięcie celu, jakim jest idealnie gładki lakier.

Glinkowanie lakieru to doskonały sposób, aby pozbyć się wielu rodzajów zanieczyszczeń, w tym pozostałości wtrąceń, zapyleń, asfaltu, smoły, odkurzu lakierniczego. Kolejnym z aspektów, do których zastosowanie ma proces glinkowania to przygotowanie karoserii do woskowania oraz polerowania lakieru. Dzięki temu najskuteczniej pozbędziesz się zanieczyszczeń ze swojego samochodu. Jak zatem wybrać glinkę i jak przeprowadzić glinkowanie lakieru dowiesz się z tego artykułu. Podpowiadamy także na co zwrócić szczególną uwagę przy glinkowaniu i na jakich elementach pojazdu możesz ten proces zastosować, a na których jest on absolutnie niewskazany. Zapraszamy do lektury.

Glinka do lakieru – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Glinka do lakieru, czyli materiał, który stosuje się do glinkowania lakieru, swoją strukturą oraz budową przypomina plastelinę. Wbrew nazwie glinka lakiernicza nie ma nic wspólnego z gliną. W rzeczywistości glinka lakiernicza jest mieszanką masy plastycznej oraz lekko ściernych cząsteczek, które stosuje się też w pastach polerskich. Jednak w odróżnieniu od nich, glinki są znacznie mniej agresywne, a poza tym bezpieczniejsze w użyciu. Stosuje się ją zatem do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni lakieru samochodowego. Jej działanie można porównać do delikatnego papieru ściernego połączonego z kleistą powierzchnią.

Z twardością glinki związany jest jej najistotniejszy parametr – agresywność – ta przekłada się na intensywność czyszczenia oraz jej wpływ na karoserię. Ze względu na twardość wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje glinek

  • glinka twarda – która jest dużo bardziej agresywna dla lakieru auta, w związku z tym ten wariant polecany jest w przypadku, jeśli masz do czynienia z większymi zabrudzeniami, wymagającymi zdecydowanej interwencji,
  • glinka pośrednia – która jest kompromisem między twardą oraz miękka odmianą.
  • glinka miękka – która jest bardzo miękka i delikatna do lakieru, jej zastosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem zarysowania lakieru. Na to rozwiązanie powinieneś się zdecydować, jeśli Twoje auto nie wymaga użycia silnego preparatu.

Rodzaje glinki do glinkowania lakieru

Czym właściwie jest glinkowanie lakieru i na czym ten proces polega?

Jeśli chodzi o wyjaśnienie, czym właściwie jest proces glinkowania, można to ująć w ten sposób, że jest dokładne, a wręcz dogłębne oczyszczenie lakieru, czy też innej powierzchni z trudnych i utrwalonych zabrudzeń. Stosując glinkowanie na karoserii swojego pojazdu pozbędziesz się takich zabrudzeń jak:

  • sadza,
  • żywica z drzew,
  • resztki owadów,
  • głęboko osadzone ptasie odchody,
  • drobiny asfaltu,
  • pył, nalot pochodzący z klocków hamulcowych,
  • naloty rdzy.

Na tego typu zabrudzenie nie pomoże wizyta w myjni bezdotykowej. To glinkowanie lakieru jest procesem, który pomoże ci się ich skutecznie pozbyć. Należy też zaznaczyć, że glinkowanie nie usuwa rys z lakieru samochodowego, a jedynie oczyszcza lakier. Jeśli natomiast prawidłowo przeprowadzisz glinkowanie nie będzie ono źródłem powstawania nowych zarysowań. Kolejna cenna informacja – glinkowanie lakieru w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie grubości powłoki lakierniczej. W związku z tym możesz je bezpiecznie powtarzać co jakiś czas, nie martwiąc się, że pomniejszysz w ten sposób grubość lakieru swojego wozu.

Czym jeszcze można glinkować lakier samochodowy?

Poza tradycyjnymi glinkami, można się spotkać także z innymi rodzajami produktów służącymi do glinkowania lakieru. Są to: gąbki, rękawice, kostki i ręczniki glinkujące. Te rozwiązania bywają łatwiejsze w użyciu od tradycyjnej glinki lakierniczej, jednak przy ich użyciu trudno osiągnąć ten sam efekt, co stosując standardową glinkę do lakieru samochodowego.

Co to jest test foliowej rękawiczki?

Być może słyszałeś o teście foliowej rękawiczki? Jest to próba, którą wykonuje się na lakierze samochodu. Pozwala na to, przekonać się, jak mocno lakier jest zanieczyszczony, a co za tym idzie – czy powinieneś przeprowadzić na nim glinkowanie. Test ten wykonuje się m.in. z tego powodu, że bardzo trudno jest ocenić, jaka właściwie powinna być częstotliwość glinkowania. W zasadzie powiązane to jest zwykle z przebiegiem samochodu, czyli warunkami w jakich auto się przemieszcza i bywa parkowane, ale także od wielu innych czynników.

Rzecz jasna – pojazd, który jest garażowany i którym nie jeździ się często – wymaga rzadszego glinkowania, natomiast auto, które jest parkowane pod drzewami, dużo jeździ, zwłaszcza  dłuższe trasy – będzie wymagało częstszej glinki.

Tak więc realny stan oraz kondycję lakieru sprawdzisz w banalny wręcz sposób – poprzez test foliowej rękawiczki. Załóż foliową rękawiczkę np. taką których mnóstwo na stacjach benzynowych. Dotknij delikatnie lakieru i przesuwaj rękę w jednym kierunku.

Dłoń w rękawiczce jest bardziej czuła na wszelkie nierówności lakieru. To test, który umożliwia wyczucie wszelkich zabrudzeń niedostrzegalnych gołym okiem. Jeśli (co rekomendujemy) po glinkowaniu przeprowadzisz test foliowej rękawiczki ponownie – zauważysz wyczuwalną różnicę i przekonasz się, że lakier będzie bardziej gładki w dotyku.

Przygotowanie do glinkowania lakieru – od czego zacząć?

OK, czas na wykonanie glinkowania lakieru, jednak zanim do tego przystąpisz, musisz odpowiednio przygotować lakier. W tym celu powierzchnię lakieru należy porządnie i dokładnie umyć przy użyciu dobrego szamponu samochodowego. Następnie osusz karoserię, możesz do tego wykorzystać mikrofibrę – pamiętaj jednak, żeby przykładać ją ostrożnie do karoserii – w ten sposób unikniesz zarysowań. Takie staranne, dokładne mycie przed glinkowaniem jest o tyle ważne, a wręcz konieczne, że wszelki pozostawiony brud na lakierze może w czasie glinkowania prowadzić do powstawania rys – nie możesz do tego dopuścić!

Właściwe glinowanie lakieru krok po kroku

Teraz czas na przejście do właściwego glinkowania, do którego będziesz potrzebować, rzecz jasna, glinki. W tym miejscu należy zaznaczyć, że glinkę trzeba przechowywać w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa. Jeśli przed rozpoczęciem prac ma zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę, straci swoje właściwości.

Glinka powinna mieć odpowiedni poślizg. W związku z tym należy zastosować coś w rodzaju  lubrykantu. Może to być woda z dodatkiem szamponu samochodowego, quick detailer, a najlepszym rozwiązaniem jest dedykowany do glinkowania lubrykant.

Kolejna ważna uwaga – pościągaj ze swoich dłoni i rąk wszelkie zegarki, bransoletki, obrączki, pierścionki, biżuterię itp. Można nimi niechcący doprowadzić do powstawanie rys na lakierze.

Pracę z glinką należy rozpocząć od odcięcia kawałka glinki. Następnie ten kawałek trzeba ugniatać w dłoniach. Ciepło dłoni z czasem sprawi, że glinka zmięknie i stanie się elastyczna. Trzeba uformować z niej placek o średnicy około 5 cm.

Teraz zwilż karoserię za pomocą wspomnianego wcześniej płynu, aby móc przystąpić do pracy z glinką – nadasz w ten sposób glince poślizg. Następnie czyść wybrany fragment karoserii wykonując delikatne ruchy, bez zbędnego nacisku. Pamiętaj, aby zawsze wykonywać proste ruchy pionowe lub poziome – nigdy nie wykonuj ruchów okrężnych! Dzięki temu unikniesz ryzyka powstawania zarysowań. Glinka nie może pozostawać sucha – musi zawsze gładko sunąć po lakierze, a to umożliwia odpowiednia ilość lubrykantu.

Po zakończeniu glinkowania określonego fragmentu auta, np. maski, dachu, czy drzwi, przyjrzyj się   glince, aby ocenić jej stan. Gdy znajduje się na niej dużo zanieczyszczeń zdjętych z auta, należy zagnieść glinkę od nowa – jednak w taki sposób, żeby w czasie formowania zanieczyszczenia znalazły się w środku. Fragment glinki, który przykładasz do lakieru powinien być czysty.

Jeśli zdarzy się, że kawałek glinki upadnie na ziemię, nie używaj go do dalszych prac. Wszelkie zanieczyszczenia, które się do niej przykleją sprawią, że lakier się porysuje. Trzeba więc w takim przypadku przygotować zupełnie nowy fragment glinki, uformować go i nim kontynuować pracę.

Przebieg glinkowania lakieru

Po zakończeniu glinowania lakieru

Po zakończeniu glinkowania, należy ponownie, dokładnie umyć auto. Po umyciu i dokładnym wysuszeniu lakieru możesz przeprowadzić na nim kolejne prace – polerowania, jeśli zauważalne są zarysowania lub woskowania, w celu zabezpieczenia na dłuższy czas powłoki lakieru przed zabrudzeniami oraz w celu nadania mu świeższego wyglądu i uwydatnienia koloru.

Nie tylko lakier na karoserii – co można glinkować?

Nie tylko lakier samochodowy na karoserii możesz poddać glinkowaniu. Proces ten możesz także zastosować do takich elementów jak:

  • felgi – ulegają bardzo szybkiemu zabrudzeniu, które jest bardzo uciążliwe – osadzają się na nich m.in. drobiny pyłu, kurz, smoła z asfaltu, smar do demontażu opon i wiele, wiele innych. Te trudne do usunięcia ślady pomaga skutecznie usunąć glinka,
  • szyby – jeśli decydujesz się na nałożenie niewidzialnej wycieraczki na szyby, czyli pokrycie szyb powłoką hydrofobową, możesz przeprowadzić uprzednie glinkowanie szyb – wzmacnia ten efekt,
  • gładkie plastiki – glinkowanie możesz wykonać także na zewnętrznych plastikowych elementach swojego auta – pamiętaj jednak, by użyć do tego mniej agresywnej glinki. Pamiętaj by nie glinkować chropowatych plastików.
  • inne gładkie powierzchnie.

Glinowanie lakieru jako część dekontaminacji

Glinkowanie lakieru auta może być częścią całego procesu nazywanego dekontaminacją. Dekontaminacja lakieru jest złożonym cyklem chemiczno-mechanicznego usuwania zabrudzeń i osadów z powierzchni lakieru auta. Na dekontaminację składa się pięć etapów:

  • wstępne mycie,
  • usuwanie drobin smoły i asfaltu,
  • deironizacji, czyli usuwanie zabrudzeń metalicznych,
  • glinkowania,
  • końcowe mycie samochodu.

Sprawdzone produkty do glinkowania lakieru lakieru znajdziesz pod tym linkiem https://dbamoauto.pl/pl/c/Glinki-do-lakieru/79

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium