Jak i czym wyczyścić alufelgi?
Jak i czym wyczyścić alufelgi?

Felgi aluminiowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Nie tylko elegancko wyglądają, ale i poprawiają osiągi samochodu. Niska waga zwiększa przyspieszenie i zmniejsza zapotrzebowanie na paliwo, a lekki metal znacznie lepiej odbiera ciepło z tarcz hamulcowych.

Alufelgi wymagają jednak specjalnego traktowania, aby zachować swój niepowtarzalny charakter przez lata. Przeczytaj, czym wyczyścić alufelgi i czy zimą musisz wymieniać je na stalowe obręcze.

Czy zimą musisz wymienić aluminium na stal?

Zacznijmy od tego, że konieczność wymiany „alusów” na obręcze ze stali w okresie zimowym to mit. Przede wszystkim aluminium jest mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż stal. W przypadku uderzenia o krawężnik lub wpadnięcia w dziurę w jezdni istnieje mniejsze ryzyko, że obręcz aluminiowa pęknie lub ulegnie odkształceniu, ponieważ jest bardziej elastyczna. Prawdą jednak pozostaje, że gdy już dojdzie do uszkodzenia, nowe alufelgi będą dużo droższe niż felgi stalowe.

Co więcej, aluminium lepiej znosi kontakt z deszczem, śniegiem i solą drogową. Mniejsza podatność na korozję oznacza, że po zimie na obręczy będzie widać mniej ubytków.

Oczywiście nie oznacza to, że alufelgi są niezniszczalne. Wystarczy chwila nieuwagi podczas parkowania, a na ich powierzchni pojawią się mało estetyczne zarysowania lub wgniecenia. Jak powinno wyglądać czyszczenie alufelg?

Czym wyczyścić alufelgi – rodzaje chemii

Czyszczenie alufelg wymaga zastosowania specjalnie dobranych kosmetyków samochodowych. To bardzo ważne, ponieważ stosowanie uniwersalnych preparatów (albo co gorsza środków o zupełnie innym przeznaczeniu, np. domowych) może doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury aluminium. O jakiej chemii samochodowej warto pamiętać?

 • Płyny do deironizacji felg

Deironizacja felg polega na usunięciu z nich zanieczyszczeń pochodzenia metalicznego. W praktyce jest to przede wszystkim pył z klocków hamulcowych, lotna rdza oraz zanieczyszczenia powietrza pochodzenia przemysłowego, które bardzo trudno usunąć w inny sposób.

Dzięki deironizacji alufelgi nie tylko odzyskują pierwotny wygląd, ale wydłuża się te ich żywotność. Warto wiedzieć, że wszystkie alufelgi są malowane trzykrotnie (proszkowo, lakierem kolorującym oraz bezbarwnym o działaniu ochronnym). Zalegające zabrudzenia stopniowo osłabiają lakier bezbarwny i „wchodzą” w coraz głębsze warstwy.

W przypadku felg możesz zastosować płyn do deironizacji lakieru, ale lepiej sprawdzą się preparaty zaprojektowane specjalnie do czyszczenia obręczy. Cechuje je mocniejsze działanie, więc przy okazji usuną także część innych zabrudzeń.

Specjaliści od car detailingu mawiają, że płyny do deironizacji powodują, że felga „krwawi”. Bez obaw! Czerwony osad, jaki pojawia się po aplikacji środków na obręcz to wynik reakcji z metalicznymi cząsteczkami zabrudzeń i świadectwo skutecznego działania kosmetyku.

 • Preparaty kwasowe do felg

Preparaty do czyszczenia felg to specjalnie zaprojektowana mieszanka środków powierzchniowo czynnych oraz inhibitorów korozji, które skutecznie rozpuszczają brud i oddzielają go od powierzchni obręczy. Większość z ich sprawdzi się nie tylko do gruntownego czyszczenia felg, ale też ich regularnej pielęgnacji.

Pamiętaj, że nie każdy preparat kwasowy będzie odpowiedni! Nie zapomnij również o rozcieńczeniu środka zgodnie z wytycznymi producenta. Zbyt wysokie stężenie może uszkodzić felgi. Preparaty do mycia alufelg znajdziesz tutaj: Mycie felg

Czym wyczyścić alufelgi jeżeli nie preparatem kwasowym? W sklepach z kosmetykami samochodowymi znajdziesz również środki o odczynie neutralnym. Dopasuj chemię do zaleceń producenta felg.

 • Powłoka ceramiczna do felg

Preparaty ceramiczne do felg (w naszym sklepie znajdziesz je tu: Powłoka ceramiczna do felg) tworzą na ich powierzchni niewidoczną warstwę zabezpieczającą. Dzięki niej do obręczy przywiera znacznie mniej brudu, a jego usunięcie staje się łatwiejsze i nie wymaga stosowania skoncentrowanej chemii samochodowej.

Trwałość powłok ceramicznych do felg nie jest tak wysoka, jak ich odpowiedniki do lakieru. Wynika to przede wszystkim z obciążeń, które oddziaływają na felgi. Większość z nich działa już po pierwszej aplikacji i to nawet przez 2 lata!

Nieco tańszą alternatywą dla „ceramiki” jest powłoka kwarcowa do felg. Nakłada się ją dokładnie tak samo jak powłokę ceramiczną. Starcza na krócej niż powłoki ceramiczne (najczęściej do roku).

 • Wosk pielęgnacyjny do felg

Dbanie o alufelgi zaczyna się…jeszcze przed pierwszą jazdą. Aby zapobiec gromadzeniu się na obręczy pyłu i błota, nowe obręcze warto pokryć specjalnym woskiem konserwacyjnym. Nie tylko sprawi on, że metal dłużej zachowa swój pierwotny blask, ale będzie też przyciągał mniej zabrudzeń.

Regularne nakładany wosk do felg spowoduje również, że dużo łatwiej będzie Ci utrzymać felgi w czystości przez całą zimę. Pamiętaj jednak, że przed powtórnym nałożeniem ochronnej warstwy musisz dokładnie umyć i wysuszyć obręcze.

Domowe sposoby na czyszczenie alufelg

Nakładanie preparatów detailingowych wymaga nieco wprawy i powinno być robione starannie. Wiele osób w obawie o błąd wynikający z niewiedzy lub pośpiechu decyduje się wypróbować domowe sposoby na czyszczenie alufelg. Musisz jednak pamiętać, że ich działanie nie będzie równie skuteczne, a regularne stosowanie może spowodować uszkodzenie obręczy.

Czyszczenie alufelg krok po kroku

Zachowanie kolejności czynności przy czyszczeniu felg jest ważne, ponieważ w ten sposób nie sabotujesz własnej pracy i dajesz kosmetykom samochodowym czas, aby zaczęły działać. Jak wyglądają poszczególne etapy?

 • Zaczekaj aż felgi wystygną

Nigdy nie pracuj na ciepłych obręczach. Wysoka temperatura przyspiesza wysychanie chemii samochodowej. Unikaj aplikacji zaraz po zakończeniu jazdy, a także w wyjątkowo upalne dni.

 • Usuń zasadnicze zabrudzenia

Większości brudu pozbędziesz się za pomocą letniej wody natryskiwanej pod ciśnieniem. Jeżeli czyścisz felgi na myjni, nigdy nie lej wody z bardzo bliskiej odległości (30 cm to minimum). Wysokie ciśnienie może uszkodzić ochronną warstwę bezbarwnego lakieru.

Płukanie felg najlepiej przeprowadzać od góry do dołu tak, aby cały brud spłynął z obręczy.

 • Zaaplikuj kosmetyki do felg

Najpierw dokładnie umyj felgi za pomocą płynu czyszczącego i spłucz jego nadmiar. Osusz obręcze ściereczką z mikrofibry i dopiero wtedy nałóż warstwę deironizatora. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta – każdy kosmetyk potrzebuje czasu, żeby zadziałać, więc staraj się nie spieszyć. Deironizator również spłucz i ponownie osusz felgi.

Do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków możesz użyć pędzelka lub gąbki. Nigdy nie używaj jednak wełny stalowej ani innych materiałów ściernych, a nawet szorstkiej bawełny.

Może się okazać, że zabieg będziesz musiał powtórzyć kilkukrotnie. Dlatego po każdej aplikacji i płukaniu środka rotuj koło i sprawdzaj dokładnie każdy fragment felgi. Nie zapominaj zwłaszcza o otworach na śruby i przetłoczeniach.

 • Zabezpieczenie felg

Po wyczyszczeniu obręczy pora na ich zabezpieczenie. Możesz wybierać między woskiem a powłoką ceramiczną. Nie łącz tych preparatów ze sobą, ponieważ nie da to oczekiwanego efektu, a środki będą słabiej trzymały się lakieru samochodowego.

Wosk jest znacznie tańszy i możesz go nałożyć samemu. Z pewnością ochroni lakier przed działaniem czynników atmosferycznych jak wilgoć czy promieniowanie UV. Sprawi też, że odcień koloru będzie wyglądał na głębszy. Niestety wosk nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jego warstwę trzeba odnawiać co kilka miesięcy.

„Ceramika” na felgach chroni je przed odpryskującym żwirem, otarciami o krawężnik, ale także niekorzystną pogodą i wilgocią.

Który rodzaj czyszczenia felg wybrać?

W ostateczności felgi możesz czyścić na 3 sposoby:

 • domowymi metodami,
 • na myjni,
 • środkami do detailingu.

Pierwsza metoda jedynie pozornie wydaje się oszczędna. Szybko przekonasz się, że używanie stężonych kwasowych środków przeznaczonych do kuchni czy rozpuszczalników wprawdzie usuwa zabrudzenia, ale przy okazji niszczy felgi. Możemy założyć się, że stosując regularnie domowe metody, będziesz szukał nowego kompletu obręczy, zanim skończy się zima.

Myjnia samochodowa to rozwiązanie dla zapracowanych. Z pewnością stosowane tam środki są bezpieczniejsze dla samochodu niż domowe specyfiki, a myjka ciśnieniowa ułatwia doczyszczenie zakamarków felg. Staraj się zawsze wybierać myjnie nowootwarte. Znajdziesz na nich nowy sprzęt, który działa w pełni sprawnie.

Część myjni stosuje też mało etyczny zabieg, polegający na tym, że w pierwszym okresie działalności korzysta z lepszych specyfików, aby przyciągnąć nowych klientów.

Naszym zdaniem profesjonalne środki do car detailingu wygrywają. Wprawdzie ich aplikacja wymaga uwagi i nieco wprawy, a cena nie jest niska, ale możesz mieć pewność, że Twoje auto po takiej kuracji będzie wyglądało pięknie. Czyste, lśniące i zabezpieczone alufelgi to wizytówka każdego kierowcy.

Przekonaj się, że utrzymanie felg w dobrym stanie bez względu na porę roku i pogodę za oknem nie musi być trudne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium