Czyszczenie i zabezpieczenie reflektorów

Polerowanie reflektorów

Współczesne samochody mają zaawansowane technologicznie reflektory, ale nie są one odporne na niekorzystne działanie różnego rodzaju czynników mechanicznych oraz atmosferycznych. To z kolei wiąże się z faktem, że ich przejrzystość z czasem spada. Konsekwencją tego jest spadek jakości oświetlenia, które nam zapewniają.

Słabsze oświetlenie drogi ma ogromny wpływ na obniżenie komfortu jazdy i niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Należy więc zadbać o przejrzystość świateł w samochodzie. Zmatowione, zabrudzone reflektory w swoim aucie możesz wymienić na nowe, jest to jednak kosztowna inwestycja. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest polerowanie reflektorów, do którego należy oczywiście zastosować odpowiedni zestaw do polerowania lamp w Twoim wozie. Czyszczenie reflektorów w swoim pojeździe możesz wykonać samodzielnie.

Co jest powodem matowienia reflektorów w samochodach?

Dawniej reflektory samochodowe były wykonywane ze szkła. Jednak od lat 90. XX wieku zostały one zastąpione przez reflektory z tworzyw sztucznych – poliwęglanowe. Są one, co prawda, lżejsze od tych szklanych oraz bezpieczniejsze, zwłaszcza w razie incydentów na drogach. Są jednak mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia. Najbardziej dostrzegalną oznaką upływu czasu jest matowienie. Wśród najważniejszych przyczyn matowienia reflektorów samochodowych należy wymienić:

  • słońce – promieniowanie UV przyczynia się do żółknięcia plastikowych reflektorów,
  • deszcz – nie jest tajemnicą, że deszczówka nie jest wodą o krystalicznej czystości, lecz zawiera związki siarki oraz węgla, które są kwaśne (stąd kwaśne deszcze), a to sprawia, że matują one materiały poliwęglanowe,
  • piaski oraz pyły – w tym przypadku chodzi o uszkodzenia mechaniczne, te drobne elementy podczas jazdy uderzają z dużym impetem w powierzchnię reflektorów, zdzierają więc warstwę ochronną, a także zarysowują powierzchnię plastiku.

Niejednokrotnie, już nawet po roku kierowcy mogą zaobserwować pierwsze symptomy zarysowań oraz pierwsze, lekkie zmatowienie na lampach ich pojazdów. Natomiast po kilku, czy kilkunastu latach, plastikowa powierzchnia reflektorów ma barwę mleczną lub wręcz mleczno-żółtą. Niestety, polscy kierowcy problemy z reflektorami bardzo często bagatelizują.

Jak przeciwdziałać matowieniu reflektorów w aucie?

Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Takie zarysowane i zmatowione lampy auta możesz poddać odpowiedniej regeneracji – oczyścić je, a następnie zabezpieczyć przed kolejnymi uszkodzeniami. Wśród sposobów na czyszczenie reflektorów i ich zabezpieczenie wymienia się cztery podstawowe. Do każdego z nich będzie konieczny właściwy zestaw do polerowania lamp w aucie. Co istotne polerowanie reflektorów możesz wykonać całkowicie samodzielnie.

Dostępne są odpowiednie środki, dzięki którym możesz reflektory wypolerować i zabezpieczyć przed przyszłymi uszkodzeniami. Dzięki ich zastosowaniu polerowanie reflektorów i ich regeneracja będą konieczna rzadziej. Dobrze dobrany zestaw do polerowania lamp w Twoim wozie sprawi, że dłużej zachowają one optymalną jakość oświetlenia. W tym kontekście, istotna jest także estetyka reflektorów. Pożółknięte lampy nie prezentują się atrakcyjnie. Właściwe czyszczenie reflektorów i ich regeneracja skutecznie zażegnają te problemy.

Czyszczenie reflektorów przy użyciu pasty polerskiej i wosku

Jednym ze sposobów, aby skutecznie wykonać polerowanie reflektorów jest zastosowanie pasty polerskiej oraz wosku. Ta metoda zalecana jest tylko i wyłącznie w przypadku nowych lamp samochodowych – czyli takich, które mają mniej niż rok i mają jedynie delikatne zarysowania. Sprawdź dedykowane zestaw do polerowania lamp tym sposobem.

Polerowanie reflektorów i ich regeneracja krok po kroku

Jeśli powierzchnia reflektora jest już mocno nadgryziona zębem czasu, konieczna będzie także jego regeneracja. Proces ten odbywa się przede wszystkim poprzez właściwe polerowanie ich powierzchni. Będzie do tego potrzebny odpowiedni zestaw do polerowania lamp. Przy użyciu odpowiedniej pasty polerskiej z powierzchni lampy usuwa się wszelkie zabrudzenia oraz zużytą warstwę. Dzięki temu przywrócisz reflektorowi jego pierwotną przeźroczystość. Wstępem do polerowania świateł w aucie, może być ich szlifowanie przy użyciu papieru ściernego o właściwie dobranej gradacji

Kolejnym krokiem w procesie polerowania, regeneracji i zabezpieczenia reflektorów jest odtłuszczenie ich powierzchni. Do tego zabiegu należy zastosować odpowiedni preparat. Następnie dokładne umyj lampę – zabiegowi temu powinna towarzyszyć spora ilość wody. Teraz osusz reflektor w celu przygotowania go do kolejnego etapu pracy.

Bowiem samo polerowanie reflektorów nie jest jeszcze końcem pracy. Kolejnym etapem regeneracji lamp w Twoim wozie jest naniesienie na nie odpowiedniej powłoki ochronnej. To ona zabezpieczy Twoje reflektory przed kolejnymi uszkodzeniami i sprawi, że nie będziesz musiał często powtarzać całego zabiegu. Nałożenie powłoki ochronnej jest stosunkowo łatwe. Możesz to zrobić samodzielnie. Preparaty, które się do tego stosuje stanowią bardzo dobrą ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego – UV, a także przed brudem, wodą deszczową i lekkimi zarysowaniami. Tego typu środki są dedykowane dla powierzchni poliwęglanowych, czyli takich wykonywane są reflektory w samochodach.

Dobrą praktyką jest nałożenie dwóch warstw takiej powłoki. Dzięki temu ta druga warstwa wypełni ewentualne luki tej pierwszej warstwy, a ponadto utworzy odpowiednio grubą powłokę ochronną. Zabezpieczona taką powłoką ochronną powierzchnia reflektorów przetrwa w dobrym stanie przez długi czas, dzięki temu kolejną regenerację, polerowanie reflektorów, będziesz mógł przeprowadzić w dłuższym odstępie czasu.

Pamiętaj, aby przez pierwszy tydzień po wykonaniu regeneracji i zabezpieczenia reflektorów nie myć samochodu przy użyciu środków chemicznych. Zapewni to pełne utwardzenie powłoki ochronnej lamp.

Zabezpiecz reflektory także, gdy są nowe

Powyższy zabieg zabezpieczenia reflektorów warto także przeprowadzić, gdy są one jeszcze nowe. Dzięki temu zapewnisz mu dłuższą żywotność i chronisz jego powierzchnię przed niszczeniem. Co istotnie, możesz ten zabieg wykonać po tym jak przeprowadziłeś czyszczenie reflektorów w nowym aucie, jak również zaraz po odebraniu go z salonu. Stosując odpowiedni zestaw do polerowania lamp i powłokę ochronną na nowych reflektorach, już na samym początku ochronisz je przed szybkim uszkodzeniem oraz przed perspektywą częstego ich polerowania, regeneracji a nawet wymiany, która jest dużo bardziej kosztowna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium