Niewidzialne wycieraczki

Niewidziane wycieraczki

Jako doświadczony kierowca z pewnością wiesz, że wilgoć na przedniej szybie potrafi być bardzo uciążliwa. Ograniczona widoczność podczas jazdy nie tylko utrudnia manewrowanie pojazdem, ale przede wszystkim może być niebezpieczne dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu. Jazda w deszczu nie musi być jednak męcząca. Wystarczy, że zainwestujesz w niewidzialne wycieraczki.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji samochodu, których zadaniem jest stworzenie powłoki hydrofobowej na szybach. Oferujemy wyłącznie produkty renomowanych producentów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu skutecznej i bezpiecznej chemii samochodowej.

Pod katalogiem dostępnych produktów znajdziesz wyjaśnienie, jak działa powłoka hydrofobowa oraz kilka przydatnych rad, które pomogą Ci lepiej ją nałożyć.

Co pogarsza widoczność podczas jazdy?

Wbrew pozorom, za zwężenie i pogorszenie pola widzenia odpowiada nie tylko deszcz i śnieg. Szyby są brudzone przez pyłki roślin, odchody zwierząt, pozostałości owadów, a także kurz i piasek. Wszystkie te zanieczyszczenia powinieneś móc usunąć za pomocą płynu do spryskiwaczy i sprawnie działających wycieraczek.

Problem polega jednak na tym, że płyny do spryskiwaczy są często zbyt słabe, żeby usunąć brud lub wilgoć, a użycie wycieraczek jedyni pogorszy sprawę, ponieważ zamiast jednej plamy na szybie zobaczysz rozmazaną smugę.

Niekiedy także wycieraczki działają zbyt wolno i nie nadążają z usuwaniem opadów. W takich sytuacjach pomocne mogą być niewidzialne wycieraczki. Preparat nie tylko przyspiesza odpływ wody, ale też wnika w mikropory znajdujące się na powierzchni szyb, zapobiegając kumulowaniu się na nich brudu.

Jak działa powłoka hydrofobowa na samochodowych szybach?

Hydrofobizacja szyb w samochodzie polega na ich pokryciu specjalnym preparatem, który skleja pojedyncze krople w duże skupiska. Dzięki temu mogą być one łatwiej usuwane przez wiatr, pęd powietrza i wycieraczki. Łatwo rozpoznać ten efekt po charakterystycznym „perleniu się kropel”.

W praktyce stosuje się dwa rodzaje powłok hydrofobowych – polimerowe (na bazie silikonu) oraz ceramiczne (na bazie krzemianu).

Grubość powłoki ochronnej liczona jest w nanometrach, więc możesz być pewien, że nawet nie zobaczysz jej po nałożeniu.

Niewidzialne wycieraczki możesz nałożyć na każdą szybę w samochodzie. Na przodzie uzupełnią działanie wycieraczek. Na tylnej szybie przydadzą się zwłaszcza w dużych Van-ach, które nie zostały wyposażone w pióro wycieraczki z tyłu.

Ogromna korzyść gwarantuje też nałożenie powłoki hydrofobowej na szyby boczne oraz lusterka. Powłoka hydrofobowa zrekompensuje brak wycieraczek w tych miejscach.

„Czy mogę zrezygnować z używania zwykłych wycieraczek”?

Musisz pamiętać, że niewidzialne wycieraczki nie zastąpią mechanicznie poruszanych piór, ale przyspieszają wysychanie szyby i doskonale współpracują z elektroniką samochodu.

Powłoka hydrofobowa daje najlepszy efekt przy dużych prędkościach, kiedy wilgoć jest skutecznie osuszana przez pędzące powietrze. To dlatego z rozwiązania skorzystasz przede wszystkim na autostradzie oraz trasach szybkiego ruchu, na których rozpędzisz się do prędkości przynajmniej 70-80 km/h.

W mieście, przy prędkości jazdy 50 km/h warstwa odpychająca wodę podczas gwałtownej ulewy powinna być wspierana przez działanie wycieraczek.

Czy powłoka hydrofobowa na szybach samochodu jest trwała?

To, jak długo niewidzialne wycieraczki będą spełniały swoją funkcję, zależy od wielu czynników. Jeżeli samochód nie stoi na słońcu i nie jest bardzo często poddawany działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych, bariera wytrzyma około 5 tygodni.

Duże znaczenie ma promieniowanie UV oraz rodzaj wykorzystywanej chemii samochodowej podczas mycia auta. Im jest ona mniej agresywna, tym powłoka dłużej wytrzyma. W sklepach specjalizujących się w car detailingu znajdziesz nawet specjalne preparaty, które „oszczędzają” powłokę hydrofobową.

Pamiętaj, aby warstwę zabezpieczającą nakładać na szyby regularnie. Najłatwiej zidentyfikować zużycie się powłoki podczas wizyty w myjni. Jeżeli widzisz, że woda szybko spływa po szybie, oznacza to, że powłoka jeszcze działa.

Jak skutecznie nałożyć niewidzialne wycieraczki?

Przed nałożenie powłoki hydrofobowej na szyby, przede wszystkim dokładnie umyj szklane powierzchnie. Nie chodzi jednak wyłącznie o usunięcia pyłu i pozostałości ptasich odchodów, ale o dokładne pozbycie się wszelkich zabrudzeń, zwłaszcza tych tłustych. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie rozcieńczonego alkoholu, który rozpuści uporczywe cząsteczki tłustego brudu.

W drugiej kolejności możesz rozważyć polerowanie szyb. To nieco bardziej skomplikowany zabieg, a wykonanie go wymaga nie tylko dużej wprawy, ale i odpowiednich narzędzi. Warto go jednak przeprowadzić, ponieważ dzięki temu powłoka hydrofobowa będzie dłużej „trzymała się” szyby.

Sama aplikacja powłoki hydrofobowej nie jest trudna. Możesz do tego użyć załączonego do zestawu aplikatora lub wykorzystać delikatną szmatkę z mikrofibry, za pomocą której nałożysz specyfik. Staraj się pozostawiać równą warstwę powłoki na całej szybie, dzięki temu całość będzie zużywała się równomiernie.

Koniecznie nakładaj warstwę powłoki na szyby suche, nigdy na wilgotne. Jeżeli chcesz przeprowadzić hydrofobizację zaraz po wizycie w myjni, zaczekaj, aż szkło będzie całkowicie suche. Inaczej aplikacja powłoki będzie nieskuteczna, ponieważ wiązania między cząsteczkami preparatu nie zdążą się utrwalić.

Po nałożeniu powłoki pozostaw ją do pełnego wyschnięcia. Pełnię efektu impregnacji zobaczysz po kilku godzinach. Jeżeli chcesz uzyskać trwalszy efekt, zabieg hydrofobizacji możesz powtórzyć drugi raz. Nadmiar środka usuń ściereczką z mikrofibry.

Dodatkowe zalety stosowania powłoki hydrofobowej

Poza oczywistym efektem w postaci poprawy widoczności, powłoka hydrofobowa gwarantuje także inne korzyści. Przede wszystkim jest to zapobieganie zalegania wilgoci w jednym miejscu.

To szkodliwe dla auta zjawisko powoduje, że na uszczelkach, w zagięciach i innych, trudno dostępnych miejscach, odkłada się osad mineralny, a w krańcowych przypadkach nawet pleśń. Oba zjawiska są bardzo szkodliwe dla lakieru, osłabiając jego strukturę.

Dzięki stosowaniu powłoki hydrofobowej szyby zimą nie będą tak mocno zamarzały, ponieważ woda szybciej z nich spłynie. Dla Ciebie oznacza to brak konieczności oczyszczania szyb przed codziennym wyjazdem do pracy.

Pozornie małą, ale istotną korzyścią, jest też ograniczenie zużycia prądu i mniejsze obciążenie alternatora. Ma to znaczenie zwłaszcza w silnikach z niewielkim litrażem i o niedużej mocy.

Wreszcie, rzadsze używanie wycieraczek przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Niewidzialne wycieraczki oszczędzają przecież pióra tych widzialnych.

Choć niewielu kierowców o tym pamięta, powłoka hydrofobowa może zabezpieczyć też klosze reflektorów. Dzięki temu oświetlenie będzie skuteczniej penetrowało mrok.

Szukasz sposobu, aby jeździć bezpieczniej? Wycieraczki Twojego auta nie nadążają już ze zbieraniem wody? Zadzwoń lub napisz! Nasi specjaliści doradzą Ci, jak wybrać niewidzialne wycieraczki, i o czym powinieneś pamiętać przy ich aplikacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium