Słownik pojęć

A

 • Auto detailing – kompleksowy proces oczyszczania, renowacji i zabezpieczenia samochodu oraz jego elementów. Proces detailingu możemy podzielić na ten wewnątrz pojazdu oraz na zewnątrz.

 •  APC - All Purpose Cleaner jest to wielozadaniowy preparat czyszczący o szerokim zastosowaniu, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz samochodu, a także do wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Posiada skoncentrowaną formułę, którą należy odpowiednio rozcieńczyć z wodą.
 • AIO - All in one to tak zwany preparat wszystko w jednym. Taki środek posiada właściwości polerskie, oczyszczające i nabłyszczające. Środki tego typu przeznaczone są do osób, które posiadają mało wolnego czasu, a chcą w szybki sposób zadbać o swoje auto.

B

C

 • Cleaner to preparat do zastosowania przed woskowaniem a po myciu właściwym i glinkowaniu. Posiada właściwości ścierne i może być wykorzystywany do usuwania drobnych defektów i zarysowań. Jego głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie lakieru i przygotowanie powierzchni do aplikacji wosku lub innego zabezpieczenia. Usuwa pozostałości po starych woskach i pastach polerskich, oksydację a także tłuszcz. Niektóre z nich mają również właściwości wspomagające wiązanie wosku z lakierem, przez co wydłużają czas działania warstwy zabezpieczającej.

D

 • Deironizer - czyli specjalny środek do usuwania zanieczyszczeń metalicznych jest odpowiedzią na szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia obecne na feldze. Powstają one najczęściej wskutek hamowania, a konkretnie tarcia między tarczami i klockami hamulcowymi.

 • Dressing do opon - Zachowanie fabrycznego wyglądu opon to bardzo trudne zadanie.  Z pomocą przychodzi dressing do opon czyli specjalistyczne preparaty stworzone do konserwacji gumy.

 • Dekontaminacja lakieru - to proces, który polega na oczyszczeniu lakieru z mocno przytwierdzonych do niego zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć podczas mycia właściwego (ręcznego). Zabrudzony lakier jest szorstki i chropowaty w dotyku, a wszystko to przez zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Do zanieczyszczeń organicznych możemy zaliczyć: asfalt, smołę, soki z drzew czy resztki owadów. Do nieorganicznych zaliczamy osad z klocków czy sadzę z wydechu. Z upływem czasu i oddziaływaniu warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia, co raz bardziej przywierają do lakieru, co obniża blask lakieru a także zdolność obniżenia wody. Do czyszczenia tego typu zanieczyszczeń wykorzystuje się specjalne preparaty odtłuszczające, ''odsmalające'' lakier typu Tar Glue.

E

F

G

H

I

 • IPA – isopropyl alcohol –  Oczyszcza lakier z resztek past polerskich, pozostawiając go jałowym. Niezbędny w inspekcji lakieru oraz w przygotowaniu go pod powłoki. Polecamy aby produkt mieszać z wodą destylowaną, w proporcjach od 50/50 do 30/70.

J

K

L

 • Lubrykant – specjalistyczny środek do stosowania z glinką (,,pod glinkę”). Nadaje poślizg glince, wspomaga proces czyszczenia glinki, zapobiega porysowaniu lakieru przez glinkę. Rolę lubrykantu może też pełnić detailer lub woda z szamponem.

M

N

O

 • Odżywka/politura – środek, który służy do odżywienia lakieru, nadania mu głębokiego/mokrego połysku. Bardziej dodaje efektów wizualnych.

 • ONR – Optimum No Rinse, szampon do bezwodnego mycia, który w odpowiednich stężeniach może być również stosowany jako poślizg do glinki oraz quick detailer.

P

 • PDR – technika bezlakierowego wyciągania wgniotek i uszkodzeń parkingowych.

 • Powłoki kwarcowe – zabezpieczenia tworzące na lakierze trwałą powłokę zabezpieczaj ące w pewnym stopniu także przed drobnymi uszkodzeniami fizycznymi. Wymagają perfekcyjnego przygotowania lakieru i bardzo skropulatnej aplikacji.

Q

 • Quick Detailer - jest profesjonalnym środkiem kosmetycznym, dzięki któremu możliwe jest wydobycie z samochodowej karoserii maksymalnego blasku i nasyconego koloru. W rzeczywistości jest to syntetyczny odpowiednik wosku.

 • QW – Quick wax.

R

S

T

U

W

 • Wosk – produkt na bazie składników naturalnych (popularnej carnauby).

 • Wafel – ręcznik o strukturze wafla, najczęściej służący do osuszania lakieru, idealnie sprawdza się również przy pielęgnacji szyb. Dzięki swojej strukturze potrafi wchłonąć o wiele więcej wody niż sam waży.

Z

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium