Witamy w naszej głównej kategorii "Wnętrze auta" na dbamoauto.pl, gdzie znajdziesz kompleksowe rozwiązania do pielęgnacji i czyszczenia wnętrza Twojego samochodu. Nasza szeroka oferta produktów pozwoli Ci zadbać o każdy element wnętrza - od deski rozdzielczej, przez plastiki, skórę, aż po tapicerkę materiałową.

Deska rozdzielcza i plastiki to elementy, które codziennie są narażone na zużycie i zanieczyszczenia. Oferujemy produkty do ich czyszczenia, które delikatnie ale skutecznie usuwają zabrudzenia, odświeżając ich wygląd. Ponadto, nasze dressingi do plastików dodają im połysku, przywracając pierwotny kolor i zabezpieczając przed blaknięciem.

Skórzane elementy w Twoim samochodzie wymagają specjalnej pielęgnacji. Nasze produkty do skóry nie tylko skutecznie ją czyszczą, ale też nawilżają i zabezpieczają, co zapobiega pękaniu i starzeniu.

Tapicerka materiałowa może gromadzić różne rodzaje zanieczyszczeń. Nasze produkty do prania tapicerki pomogą Ci łatwo i skutecznie usunąć plamy, brud czy nieprzyjemne zapachy, przywracając jej świeżość i czystość.

Pielęgnacja wnętrza auta jest istotna nie tylko dla estetyki, ale również dla komfortu podróżowania. Regularne czyszczenie i pielęgnacja pomogą utrzymać wnętrze Twojego samochodu w idealnym stanie, zapewniając Ci przyjemność z jazdy na co dzień. Zapraszamy do przeglądania naszej oferty i odkrycia, jak proste i satysfakcjonujące może być utrzymanie wnętrza Twojego samochodu w nienagannej czystości i świeżości

Wnętrze

TENZI TopEfekt Kok GT 0,6L TENZI TopEfekt Kok GT 0,6L
Cena:

15,36 zł

szt
zobacz więcej
TENZI Odor Off Nano 0,6L TENZI Odor Off Nano 0,6L
Cena:

43,53 zł

szt
zobacz więcej
TENZI Leder Clean GT 0,6L TENZI Leder Clean GT 0,6L
Cena:

15,35 zł

szt
zobacz więcej
TENZI Leder Clean 0,6L TENZI Leder Clean 0,6L
Cena:

20,95 zł

szt
zobacz więcej
FOEN Gentleman 500ml FOEN Gentleman 500ml
Producent: FOEN
Cena:

59,38 zł

szt
zobacz więcej
ADBL Leather Conditioner 0,2l ADBL Leather Conditioner 0,2l
Producent: ADBL
Cena:

49,90 zł

( 1 L = 249,50 zł )
szt
zobacz więcej

Czyszczenie tapicerki

Fotele, boki drzwi, a także podsufitki w samochodach są bardzo narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Wystarczy wspomnieć o tym, że zwykły kierowca spędza w swoim pojeździe od kilkunastu minut do kilku godzin w ciągu dnia. Z kolei zawodowi kierowcy mogą dziennie w samochodzie spędzać nawet kilkanaście godzin!

W aucie spożywamy posiłki, napoje, często wozimy dzieci... To wszystko powoduje, że konieczne jest regularne czyszczenie tapicerki. Aby skutecznie wyczyścić i pielęgnować tapicerkę w aucie, potrzebne będą praktyczne informacje dotyczące rodzajów tapicerek stosowanych w samochodach, odpowiednie akcesoria i preparaty, a także podstawowa wiedza o sposobach czyszczenia tapicerki.

Rodzaje tapicerki samochodowej

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak czyścić tapicerkę samochodową i jaki środek do czyszczenia tapicerki wybrać, należy zapoznać się z rodzajami tapicerek, które są stosowane we wnętrzach samochodów osobowych. Można zatem wyróżnić następujące rodzaje tapicerki w autach:

 • skórzana – wymaga konserwacji, lecz dzięki temu może służyć przez długi czas,
 • z eco skóry – jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości w porównaniu do naturalnej skóry,
 • z alcantary – jest delikatnym, sztucznym odpowiednikiem zamszu, przyjemnym w dotyku,
 • z materiału tekstylnego – to najczęściej spotykany typ tapicerki w samochodach,
 • welurowa – jest miękkim i puszystym materiałem, który docenia wielu kierowców.

Czyszczenie tapicerki samochodowej skórzanej

Do najłatwiejszych do czyszczenia materiałów, z których wykonuje się tapicerki samochodowe zaliczamy skórę. Tapicerki skórzane w autach są przeważnie (w 90% przypadków) wykonywane ze skóry gładkiej, powierzchniowo zamkniętej. Do czyszczenia takiego poszycia możesz zastosować wszelkiego rodzaju preparaty do czyszczenia skóry. Sam proces czyszczenia takiej tapicerki jest stosunkowo łatwy, szybki i nie wymaga dużego nakładu finansowego.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – bonetowanie

Czyszczenie tapicerki wykonanej z materiału jest nieco bardziej wymagającym zadaniem. W przypadku miejscowych i drobnych zabrudzeń, wystarczającym rozwiązaniem jest wyczyszczenia ręczne przy użyciu uniwersalnego środka czyszczącego – tzw. APC, a także odpowiednich – dedykowanych środków służących do czyszczenia, czy bonetowania tapicerki samochodowej.

Bonetowaniem nazywa się powierzchowne czyszczenie tapicerki w aucie. Celem tej metody jest usunięcie plam, czy innych zabrudzeń, które są na wierzchniej warstwie materiału. Taki sposób na czyszczenie tapicerki materiałowej stosuje się np. w przypadku, jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia tego materiału w czasie prania go. Głównym ryzykiem jest zazwyczaj ewentualne przemoczenie tego materiału,  które z kolei może prowadzić do odklejenia się materiału od pianki, a co za tym idzie do  zniszczenia całej struktury. Takie ryzyko zachodzi przede wszystkim w przypadku podsufitek oraz boków drzwi – do tych elementów zalecane jest stosowanie bonetowania.

Aby wykonać czyszczenie tapicerki samochodowej metodą bonetowania użyj dedykowanych środków. Charakteryzują się one dobrą penetracją brudu oraz niską piennością. Pamiętaj, że środek, którego używasz do bonetowania nie powinien się intensywnie pienić, dzięki temu baz przeszkód usuniesz do w czasie zbierania mikrofibrą. Płynów do czyszczenia tapicerki metodą bonetowania nie ma konieczności wypłukiwania. Tego typu środki zazwyczaj posiadają silne właściwości rozbijające brud i wypychają go na powierzchnię materiału.

Oto krótki instruktaż krok po kroku, jak wykonać czyszczenie tapicerki metodą bonetowania:

 • w pierwszej kolejności odkurz tapicerkę materiałową,
 • spryskaj ją odpowiedni środkiem służącym do bonetowania,
 • przeszoruj materiał przy użyciu miękkiej szczoteczki,
 • pozostaw preparat na powierzchni na kilka minut, aby mógł zadziałać,
 • pozostałe resztki preparatu wraz z rozpuszczonym brudem zbierz korzystając z mikrofibry.
 • po wyschnięciu możesz już sprawdzić efekt pracy,
 • jeżeli efekt pracy nie jest zadowalający, przeprowadź proces bonetowania raz jeszcze.

Czyszczenie tapicerki samochodowej metodą ekstrakcyjną

W przypadku starszych, a także tych bardzo zabrudzonych tapicerek materiałowych, najlepszym rozwiązaniem będzie czyszczenie tapicerki metodą prania ekstrakcyjnego – czyli za pomocą odkurzacza piorącego oraz specjalnych środków czyszczących. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na pewien znaczący fakt – nawet, gdy na materiałowej tapicerce nie widać wyraźnych zabrudzeń, po wielu latach użytkowania będzie ona mieć w sobie spore ilości brudu (w tym wewnątrz – czego na pierwszy rzut oka oczywiście nie widać i z czego zupełnie można nie zdawać sobie sprawy).

Czyszczenie tapicerki metodą ekstrakcyjną – pranie ekstrakcyjne wymaga zastosowania odpowiednich preparatów:

 • środka, który służy do wstępnego ruszenia oraz rozpuszczenia brudu – są to tzw. pre-spray'a,
 • dedykowanego środka służącego do wypłukania tapicerki podczas ostatniego etapu czyszczenia.

Czyszczenie tapicerki metodą ekstrakcyjną - proces prania ekstrakcyjnego – to sposób na dokładne wyczyszczenie tapicerki, który nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem – możesz go wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja krok po kroku na przykładzie foteli samochodowych:

 • pierwszy etap to dokładne odkurzenie foteli, usuń w nich także okruszki i kłaczki,
 • teraz przygotuj roztwór do prania – pre-spray zmieszaj w odpowiednich proporcjach z ciepłą wodą,
 • tak przygotowanym roztworem opryskaj fotel – pamiętaj jednak, aby zrobić to z umiarem i nie przemoczyć fotela,
 • przeszoruj fotele korzystając ze szczotki ręcznej lub ze szczotki na wkrętarkę – znacznie przyspiesza ten proces, pamiętaj aby dobrze dobrać twardość szczotki do twardości materiału – szczotkę miękką stosuj do delikatnej tapicerka, a twardszą do wykładziny oraz dywaników,
 • po kilku minutach pre-spray zacznie rozpuszczać brud,
 • kolejny etap to ekstrakcja brudu, czyli jego odessanie i wypłukanie – pamiętaj, że wbrew temu, co  wielu domorosłych „ekspertów” twierdzi sama woda na tym etapie nie wystarczy! –  konieczne jest zastosowanie odpowiednich, dedykowanych środków do płukania – tzw. płukanek – charakteryzują się one zdolnościami rozbijającymi brud oraz pomagającymi go wyciągnąć z fotela.

Pamiętaj, że po kilku, a wielu przypadkach nawet kilkunastu latach eksploatacji Twojego wozu, w jego tapicerce, gąbkach, materiale, szczególnie w najgłębszych zakamarkach, gromadzą się nieprzebrane ilości brudu. W zasadzie tworzy się tam cały ekosystem, a organizmy, które w nim żyją mogą wręcz stanowić zagrożenie dla zdrowia kierowcy i pasażerów. W związku z tym czyszczenie tapicerki Twojego auta odpowiednimi preparatami jest jedynym ratunkiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium