Powłoki Ceramiczne

Nasiol NL272 Nasiol NL272
Producent: Nasiol
Cena:

1 420,00 zł

szt
zobacz więcej
TENZI PRO Q10-Flexi 50ml TENZI PRO Q10-Flexi 50ml
Cena:

130,12 zł

szt
zobacz więcej
Nxtzen Elite 60ml powłoka ceramiczna Nxtzen Elite 60ml powłoka ceramiczna
Producent: NXTZEN
Cena:

12 000,00 zł

( 1 L = 200 000,00 zł )
szt
zobacz więcej
GYEON Q2 CanCoat EVO 200ml powłoka ceramiczna spray GYEON Q2 CanCoat EVO 200ml powłoka ceramiczna spray
Producent: GYEON
Cena:

209,91 zł

( 1 L = 1 049,55 zł )
szt
zobacz więcej
Meguiar's Hybrid Paint Coating Meguiar's Hybrid Paint Coating
Producent: Meguiar's
Cena:

295,72 zł

szt
zobacz więcej
Cleantle Admire 50ml Cleantle Admire 50ml
Producent: Cleantle
Cena:

599,99 zł

( 1 L = 11 999,80 zł )
szt
zobacz więcej
Cleantle Admire 30ml Cleantle Admire 30ml
Producent: Cleantle
Cena:

429,99 zł

( 1 L = 14 333,00 zł )
szt
zobacz więcej
Ultracoat One 50ml Ultracoat One 50ml
Producent: ULTRACOAT
Cena:

360,00 zł

( 1 L = 7 200,00 zł )
szt
zobacz więcej
GYEON Fabric Coat 400ml GYEON Fabric Coat 400ml
Producent: GYEON
Cena:

249,90 zł

( 1 L = 624,75 zł )
szt
zobacz więcej
GYEON Fabric Coat 120ml GYEON Fabric Coat 120ml
Producent: GYEON
Cena:

84,91 zł

( 1 L = 707,58 zł )
szt
zobacz więcej
GTECHNIQ HALO 30ml GTECHNIQ HALO 30ml
Producent: GTECHNIQ
Cena:

322,65 zł

( 1 L = 10 755,00 zł )
szt
zobacz więcej
Soft99 QJUTSU WHEEL COAT 10505 Soft99 QJUTSU WHEEL COAT 10505
Producent: Soft99
Cena:

285,00 zł

szt
zobacz więcej
Soft99 QJUTSU BODY COAT PRO 10503 Soft99 QJUTSU BODY COAT PRO 10503
Producent: Soft99
Cena:

585,00 zł

szt
zobacz więcej

Powłoka ceramiczna

Lakier to materiał, który wykazuje dużą wrażliwość na zarysowania, zabrudzenia oraz czynniki atmosferyczne. Aby był on w dobrym stanie, należy odpowiednio o niego zadbać. Jednym ze sposobów, który pozwala na odpowiednie zabezpieczenie karoserii przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, jest powłoka ceramiczna. Wykazuje ona szereg korzyści, dzięki którym lakier będzie lśnił jak nowy.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to specjalny preparat, który ma na celu przedłużenie trwałości lakieru oraz zapewnienie mu odpowiedniej ochrony. Jest to środek, który powstał dzięki wykorzystaniu nanotechnologii. Powłoka ceramiczna na auto wiąże się z lakierem samochodowym, w związku z czym na karoserii tworzy się dodatkowa warstwa zabezpieczająca, która ma grubość zaledwie do kilku mikronów. Na powstanie powłoki ceramicznej duży wpływ miały przepisy unijne, które dotyczą środowiska. Zabraniają one stosowania lakierów mających w składzie takie substancje, jak ołów czy toluen. W związku z powyższym związki te zostały zastąpione przez tak zwane lakiery wodne. Biorąc pod uwagę praktyczne właściwości takich lakierów, można zauważyć, iż powłoka lakiernicza w nowych samochodach nie jest tak twarda, jak w przypadku starszych modeli – a co za tym idzie, jest mniej odporna na zarysowania czy wpływ czynników atmosferycznych. Wyrównanie różnic między starymi a nowymi lakierami jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu powłoki ceramicznej.

Rodzaje powłok ceramicznych

Powłoki ceramiczne głównie składają się z takich związków, jak tlenek krzemu czy tlenek tytanu. Przed wyborem konkretnego środka zaleca się sprawdzić, czy posiada on odpowiedni atest- tylko takie działanie zagwarantuje nam jego jakość. Jednym z nich jest SGS, nadawany przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Société Générale de Surveillance, które specjalizuje się w certyfikacji.

Kolejnym istotnym aspektem, który należy uwzględnić podczas wyboru powłoki ceramicznej, jest stopień trwałości. W przypadku powłok ceramicznych wielokrotnie stosuje się tzw. skalę ołówkową, w której preparaty o wysokim stopniu jakości odznaczają się klasą 9H.

Powłoki ceramiczne dzieli się nie tylko ze względu na jakość. Istotne są również cechy oraz zastosowanie. Dany preparat może na przykład cechować się lepszymi właściwościami hydrofobowymi, lecz gorszymi parametrami dotyczącymi głębi koloru. Może również być na odwrót – będzie trochę gorzej odpychać wodę, jednak zapewni ciekawszy wygląd lakieru. Im lepszej jakości jest powłoka, tym mniejsze różnice między efektownością a efektywnością.

Powłoka ceramiczna – zalety

Do głównych zalet stosowania powłok ceramicznych zaliczane są:

 • Ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
 • Uodpornienie lakieru na działanie promieni UV, wahania temperatury i działanie substancji chemicznych (np. sól drogowa);
 • Ochrona w pewnym stopniu przed zarysowaniem lakieru;
 • Chronią lakier przed szkodliwym działaniem chemii samochodowej oraz alkoholem;
 • Są trwałe, niezawodne oraz cechujące się dobrymi właściwościami hydrofobowymi;

Powłoka ceramiczna – wady

Powłoka ceramiczna poza wieloma zaletami, posiada również pewne wady. Do głównych z nich można zaliczyć:

 • Cena - jest to jedna z głównych wad powłoki ceramicznej. Nałożenie tego typu warstwy sprawi, iż lakier dłużej będzie cieszyć się dobrym stanem, a koszty związane z utrzymaniem samochodu w czystości zmaleją. Niejednokrotnie w przypadku starszych aut aplikacja powłoki ceramicznej może być nieopłacalna, ponieważ koszt takiej usługi niekiedy może być bliski całkowitej wartości samochodu.
 • Dodatkowe nakłady finansowe związane z konserwacją i dbaniem o powłokę ceramiczną – powłoka ceramiczna cechuje się tym, że nie można jej nałożyć i zapomnieć istnieniu na kilka lat. W czasie poszukiwań najlepszej oferty należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Dobry zakład powinien zaoferować kilkuletnią gwarancję na swoje usługi.

Jak samodzielnie nakładać powłokę ceramiczną?

Poza skorzystaniem z usług zakładów oferujących naniesienie powłoki ceramicznej na nasze auto istnieje również możliwość samodzielnego wykonania takiego procesu. Decydując się na takie działanie, należy przede wszystkim dokładnie umyć auto, rozpoczynając od wstępnego mycia, a kończąc na właściwym, z zastosowaniem szamponu. Bardzo ważne jest, aby nie stosować szamponu, który zawiera w swoim składzie wosk. Podstawą jest korzystanie z miękkich narzędzi, najlepiej z miękkiej rękawicy lub gąbki do mycia. W tym przypadku użycie szczotki jest niewskazane. Co więcej, podczas wstępnego mycia można zastosować specjalną pianę do mycia. Osuszone nadwozie zaleca się dokładnie odtłuścić. Wszelakiej maści tłuste zabrudzenia (np. resztki wosku) uniemożliwiają właściwe nałożenie powłoki ceramicznej. Warto pamiętać, aby umieścić samochód w cieniu i osłonić od liści, pyłów, deszczu itd. Proces nakładania powłoki ceramicznej najlepiej przeprowadzić w czystym, dobrze oświetlonym garażu. Rozpoczynając nakładanie powłoki, należy wstrząsnąć opakowanie preparatu, kolejno na aplikator zawinąć ściereczkę i nanieść na nią od 6 do 8 kropli (taka ilość powinna wystarczyć na pokrycie jednego lub dwóch składowych nadwozia). Rekomendowane jest, aby powłoka ceramiczna była nakładana krzyżowo – najpierw trzeba delikatnie i dokładnie przeciągnąć ściereczkę z aplikatorem od strony prawej do lewej, a kolejno od góry w dół. Po nałożeniu powłoki odczekać około 5-10 min do momentu jej wyschnięcia. Można to sprawdzić poprzez przyłożenie palca, gdy nie będzie widocznych śladów, to oznacza, że powłoka wyschła. Następnie (gdy powłoka wyschnie) należy przystąpić do polerowania przy pomocy miękkiej, suchej i czystej ścierki z mikrofibry. Na sam koniec można przejść do następnych elementów nadwozia i postępować w identyczny sposób.

Jak dbać o auto z powłoką ceramiczną?

Powłoka ceramiczna wymaga właściwej pielęgnacji. Co najważniejsze, co jakiś czas należy zastosować zabieg, który pozwoli na zachowanie właściwości hydrofobowych. Auto posiadające powłokę ceramiczną, warto raz na tydzień opłukać wodą, aby zapobiec kumulowaniu się brudu, Zgromadzony brud pogarsza właściwości ochronne powłoki. W przypadku, gdy celem jest przeprowadzenie dokładniejszego detailingu auta, należy zaopatrzyć się w kosmetyki samochodowe dobrej jakości. Takie preparaty cechują się naturalnym pH.

Jednym ze sposobów rozpoczęcia czyszczenia jest naniesienie aktywnej piany na jeszcze suche nadwozie. Decydując się na taki zabieg, należy pamiętać, aby spłukać ją jeszcze przed wyschnięciem. W sytuacji, gdy do mycia stosowane są gąbki, zaleca się wykonywać ruchy o przebiegu prostopadłym. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego działania takich akcesoriów, jak m.in. ściereczkę z mikrofibry.

Tym o czym należy bezwzględnie pamiętać, jest to, że nadwozia pokryte przez powłokę ceramiczną nie powinny zostać pokryte woskiem, gdyż może on pogorszyć parametry ochronne. Aby tego uniknąć, zaleca się unikać myjni automatycznych. Dobrym działaniem jest stosowanie buick detailera, który doskonale radzi sobie na przykład z eliminacją niewielkich, szkodzących powłoce zabrudzeń, w tym osadów po owadach czy ptasich odchodów.

Ile kosztuje nałożenie powłoki ceramicznej przez profesjonalistów?

Koszt powłoki ceramicznej jest zależny od kilku czynników, wliczając w to wielkość samochodu oraz to, czy preparat ma również zostać zaaplikowany na felgi, szyby i plastiki. Istotną kwestią jest aktualny stan powłoki lakierniczej. Powinna być ona w jak najlepszym stanie przed nałożeniem powłoki ceramicznej. W tym celu należy ją dokładnie odtłuścić i oczyścić. Czasem trzeba dokonać korekt lakieru. Co więcej, karoserie często poleruje się przed położeniem powłoki ceramicznej. W przypadku nowszych aut koszt całej usługi może wynieść znacznie mniej, niż w przypadku starszych pojazdów, a wstępne przygotowanie może wymagać mniejszego nakładu pracy. Szacunkowo za powłokę ceramiczną należy zapłacić od około 1500 zł do około 5000 zł. Wszystko zależy również od wielkości miasta oraz zakładu. W mniejszych miastach ceny oscylują bliżej 1500-3000 zł, natomiast w większych znajdują się w wyższej granicy cenowej.

Powłoka ceramiczna czy wosk?

Zarówno powłoki ceramiczne, jak i wosk, są to preparaty, które służą do zabezpieczenia samochodu. Główną różnicą między nimi jest trwałość. Woski w zależności od typu utrzymują się na lakierze od 1 do 6 miesięcy, natomiast powłoki ceramiczne mogą zabezpieczać auto nawet kilka lat. Innymi bardzo istotnymi różnicami między ceramiką a woskami jest ich twardość. Wosk nie zabezpiecza w żaden sposób powierzchni lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi, natomiast powłoki niejednokrotnie posiadają twardość nawet 9H, co może skutecznie zabezpieczyć przed drobnymi zarysowaniami.

Powłoka ceramiczna czy warto?

Odpowiadając na to pytanie, warto wziąć pod uwagę to, co taka powłoka może dać naszemu autu. Powłoka ceramiczna posiada wielopłaszczyznowe działanie, dzięki któremu wspiera ochronę lakieru na kilka sposobów:

 • Cechuje się właściwościami hydrofobowymi -dzięki nim woda nie osiada się na karoserii, lecz po niej spływa. Cecha ta sprawia również, że zanieczyszczeniom ciężej przylegać do karoserii. Poprzez to pozbywanie się brudu staje się prostsze, a wizyty na myjni rzadsze.
 • Poprawia właściwości antykorozyjne. Lakier staje się bardziej odporny na ptasie odchody i chemię. Sól drogowa nie będzie w tak znacznym stopniu szkodzić karoserii, jak przed nałożeniem warstwy ochronnej.
 • Wydobywa głębię lakieru - nabiera on efektywnego wyglądu oraz staje się bardziej szklisty.
 • Przeciwdziała płowieniu się lakieru- a wszystko dlatego, że powłoka ceramiczna sprawia, że nadwozie staje się bardziej odporne na działanie promieniowania UV.
 • Ograniczenie ryzyka powstania na nadwoziu mikrouszkodzeń i odprysków - nie oznacza to wprawdzie, iż karoseria nabierze odporności na poważniejsze uszkodzenia mechaniczne, jak przy zastosowaniu folii. Powłoka ceramiczna nie zabezpieczy przed zarysowaniem kluczem czy obcierkami parkingowymi, jednak lakier i tak będzie twardszy.
 • Trwałość – to ogromny plus powłoki ceramicznej. Dbając o nią, może ona wytrzymać od 5 do nawet 10 lat.

Powłoki ceramiczne FAQ

Czy z powłoką ceramiczną można myć na myjni automatycznej?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ręczne mycie auta z nałożoną powłoką ceramiczną – przy pomocy miękkiej gąbki lub bezdotykowo (z zastosowaniem myjki ciśnieniowej, ewentualnie węża ogrodowego).

Myjnie automatyczne mogą przyczynić się do uszkodzenia lakieru i warstwy ceramicznej, pozostawiając na niej zarysowania. Takie defekty tworzą się między innymi pod wpływem zabrudzeń, które osiadają się na szczotkach myjących samochód.

Czy auta z powłoką ceramiczną warto woskować?

Powłoki ceramiczne zapewniają znacznie lepsze parametry wizualne i ochronne w porównaniu do wosku. Tak więc nie ma potrzeby nakładania wosku na powłokę ceramiczną. Taka powłoka zapewnia wystarczający blask oraz stopień ochrony samochodu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powłoki ceramiczne skutecznie zastępują wosk.

Czy powłoka ceramiczna chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi ptasimi odchodami?

Ptasie odchody to problem dość powszechny. Cechują się tym, że mają bardzo destrukcyjny wpływ na lakier samochodu - szczególnie wtedy, gdy znajdują się na lakierze przez dłuższy czas. Powłoka ceramiczna efektywnie chroni lakier przed negatywnym wpływem ptasich odchodów. Warto im przeciwdziałać, ponieważ gdy będą one znajdować się na powłoce przez dłuższy czas, może dojść do jej zbielenia, które na szczęście jest łatwe do usunięcia. Jednak fabryczny lakier bezbarwny będzie wciąż nienaruszony.

Czy powłoka ceramiczna chroni przed korozją?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „Tak”. Aby to zrozumieć, należy nieco bliżej przyjrzeć się genezie korozji. Tak więc korozja na nadwoziu tworzy się wtedy, gdy nastąpi uszkodzenie lakieru bezbarwnego, a woda, brud oraz inne czynniki zaczynają dostawać się do lakieru podkładowego i do karoserii. Powłoka ceramiczna zapewnia skuteczną barierę ochronną dla wszystkich czynników, które wywołują korozję. Jest ona skutecznym zabezpieczeniem przed korozją. Co więcej, skutecznie chroni elementy nadwozia najbardziej narażone na ataki korozji, takie jak progi, elementy dachu, dolna część drzwi itd.

Czy powłoki ceramiczne chronią przed odpryskami?

Jeśli chodzi o przeciwdziałanie odpryskom, to w tym przypadku wszystko zależy od tego, jak duży kamień uderzy w powłokę ceramiczną. Kamienie miniaturowych rozmiarów pozostawią jedynie rysę na powłoce ceramicznej, a sam lakier będzie bezpieczny. Choć powłoka ma za zadanie wzmocnić lakier, to nie jest w stanie ochronić go przed odpryskami większych kamieni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium