Zapachy i odświeżacze

TENZI Odor Off Nano 0,6L TENZI Odor Off Nano 0,6L
Cena:

43,53 zł

szt
zobacz więcej
FOEN Gentleman 500ml FOEN Gentleman 500ml
Producent: FOEN
Cena:

54,99 zł

szt
zobacz więcej

Zapach do samochodu

Przygoda z zapachami do samochodu zaczęła się w latach 50., kiedy to północnoamerykańscy rolnicy poprosili o pomoc kanadyjskiego chemika Juliusa Samanna - szukali oni sposobu pozbycia się zapachów zwierząt hodowlanych oraz rozlanego mleka). Ekspert wpadł na ciekawe rozwiązanie - aby porowaty karton wymoczyć w oleju z igieł sosnowych i umieścić we wnętrzu auta. Pomysł był na tyle skuteczny, że do dziś opracowywane są nowe formy i zapachy, które mają na celu utrzymanie przyjemnej woni w samochodzie. Współcześnie zapach do samochodu to dodatkowe akcesorium każdego kierowcy, które odświeża powietrze oraz neutralizuje nieprzyjemną woń we wnętrzu auta. Można go kupić na każdej stacji benzynowej, w niemal wszystkich drogeriach oraz w każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi.

Zapachy samochodowe – który wariant dla Ciebie

Zapach samochodowy powinien być przede wszystkim przyjemny i świeży, aczkolwiek wielu klientów zwraca również uwagę na jego formę. Na rynku dostępne są najróżniejsze zapachy samochodowe, cechujące się kompaktowością oraz tym, że są dostępne w różnych postaciach. Do głównych wariantów zapachów do samochodu można zaliczyć:

 • Zapach samochodowy „choinka” – to kartonowa zawieszka do auta, która jest przeważnie kompozycją zapachową, odnoszącą się również do zapachów w innych kształtach (np. owoce, kwiatki, owady). Mocowana jest na lusterku wstecznym przy pomocy gumki lub niewielkiego sznurka. Jej wierzchnią warstwę stanowi aromatyzowany papier, który zawiera w sobie cząsteczki zapachowe. Wadą tego wariantu jest krótka trwałość zapachów.
 • Zapach samochodowy w sprayu – używany w nadzwyczajnych sytuacjach (gdy kierowca chce szybko zamaskować przykry aromat). Unosi się w powietrzu przez krótszy czas i jest usuwany z kabiny za pomocą klimatyzacji.
 • Zapach do samochodu w formie kuleczek żelowych – zapach wydzielany jest przez żelowe kulki, które umieszczone są w woreczku z tworzywa sztucznego. Przeważnie tego typu akcesorium wiesza się na lusterku wstecznym. Ten wariant wyróżnia długotrwały i odznaczający się podobną intensywnością zapach, który jest taki sam przez cały czas użytkowania.
 • Żelowy zapach do auta z przyssawkami – są to zapachy samochodowe o niepowtarzalnych kształtach. Tego typu odświeżacz wykonany jest z twardego żelu. Przyczepia się go do szyby za pomocą specjalnych przyssawek. Jest trwały oraz wydziela mocny i intensywny zapach.
 • Elektryczne zapachy samochodowe – tego typu zapachy montuje się w gnieździe zapalniczki. Pozwalają kierowcy kontrolę intensywności zapachu. Jedyną ich wadą jest to, że wymagają stałego dostępu do źródła zasilania.
 • Perfumy do auta w płynie - mają formę zamkniętej buteleczki, wewnątrz której umieszczony jest drewniany korek. Montuje się je na kratkach wentylacyjnych lub przy bocznym lusterku. Wyróżniają się tym, że są trwałe oraz gwarantują optymalną intensywność, stopniowo rozprzestrzeniając aromat.

Najbardziej popularne zapachy samochodowe

Wybór ładnego i przyjemnego zapachu można oprzeć o indywidualne preferencje, lub zaufać rankingom, które wskazują, jaki zapach samochodowy cieszy się pozytywną opinią wśród klientów. Dobór ładnego zapachu, podobnie jak wybór auta lub jego koloru, to oczywiście kwestia gustu. Jednak są aromaty, które cieszą się większą popularnością wśród kierowców od pozostałych.

Można zauważyć, iż najczęściej wybierane zapachy to połączenie kilku różnych woni. Oczywiście należy je dobierać rozsądnie, gdyż zbyt szerokie kompozycje zapachowe mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawrotów głowy. Usypiają i dekoncentrują przede wszystkim aromaty będące połączeniem zapachu orientu i kwiatów. Ciekawsze są kompozycje łączące w sobie:

 • Truskawkę i zielone jabłko z cynamonem i wanilią;
 • Wanilię i rozmaryn z pomarańczą lub cytryną;
 • Drzewo sandałowe, zieloną herbatę i paczulę;
 • Goździka, fiołka i dziką różę;
 • Bazylię i lionkę z kardamonem.

Każdy z wyżej wymienionych zapachów nie mdli, nie przytłacza oraz nie dekoncentruje kierowcy, a wręcz na odwrót – jest dobrze wyczuwalny, pobudza zmysły oraz pomaga w stresujących sytuacjach.

Profesjonalne zapachy samochodowe – co je odróżnia?

Profesjonalne zapachy samochodowe są nie tylko wygodą, ale również koniecznością. Przede wszystkim specjalistyczny zapach do samochodu powinien efektywnie maskować nieprzyjemne wonie we wnętrzu auta, takie jak np. woń papierosów. Każdy palacz powinien wiedzieć, iż dym papierosowy przedostaje się w głąb tapicerki, wykładziny i podsufitki. Jest on tak mocny, że na niewiele zdaje się otwieranie okien podczas jazdy. Profesjonalny zapach samochodowy cechuje się tym, że skutecznie pomaga usunąć nieprzyjemną woń z auta na zewnątrz, a w naprawdę ciężkich przypadkach - skutecznie ją maskuje.

Innym źródłem nieprzyjemnych zapachów jest sam samochód – należy w tym uwzględnić takie przyczyny, jak np. nadmierna wilgoć, zapach pozostawiony przez rozlane, zepsute lub rozsypane produkty spożywcze, przewożone w aucie zwierzęta, a nawet docierające do kabiny zapachy z zewnątrz, których nie dał rady zatrzymać filtr kabinowy (np. smród spalin, woń świeżo położonego asfaltu, przejeżdżająca śmieciarka, odór ze studzienki).

Profesjonalne perfumy do samochodu nie tylko cechują się praktycznym zastosowaniem, ale również pełnią funkcję dodatkowego gadżetu, który skutecznie personalizuje wnętrze samochodu - ładnie opakowany zapach do auta nie tylko odświeża powietrze w kabinie, ale także przyciąga uwagę pasażerów. W zależności od wybranego środka, zapachy samochodowe można dobierać pod wygląd deski rozdzielczej lub kolor tapicerki czy stosując zawieszkę do samochodu w kontrastowym kolorze.

Zapachy samochodowe – design też ma znaczenie

Zawieszki zapachowe do samochodu produkowane są już od 1952 roku. Z początku były one kartonikiem nasączonym zapachem, jednak takie rozwiązanie cechowało się wieloma wadami. Zapach był zbyt intensywny na początku, z czasem coraz słabszy. Po zakupie kolejnego historia się powtarzała. Nowoczesne, współczesne zapachy do samochodu, wyglądają bardzo szykownie, te najlepszej jakości nie są produkowane ze słabo prezentującego się papieru, zwykłego słoiczka lub woreczka, lecz z bardziej wyszukanych surowców. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na eleganckie modele wykonane z drewna lub przedstawiające ciekawe formy.

Trwały zapach do samochodu – trwały czyli jaki?

Podczas wyboru perfum do auta, warto zwrócić uwagę na ich skład chemiczny. Choć postawienie na naturalne olejki może okazać się bezpieczniejsze dla organizmu, to zawieszki nasączone zbyt dużą ilością chemii mogą stanowić niepozorną truciznę. Kwestię aromatyzowania wnętrza samochodu zaleca się przemyśleć przede wszystkim pod kątem alergików, seniorów i dzieci. Poza aromatem, który jest kwestią indywidualną, zapach do samochodu dobrej jakości powinien być produktem zapakowanym w estetycznym opakowaniu. Co więcej, taki specyfik poza ładnym wyglądem powinien cechować się również trwałością. Jest to cecha, która zależy zarówno od intensywności zapachu, jak i jego formy oraz mieszanki aromatów w nim zawartych. Pod tym kątem do najlepszych i najtrwalszych należą:

 • Zapachy samochodowe w płynie – trwałość najlepszych preparatów szacowana jest na około 60 dni;
 • Zapachy samochodowe elektryczne – droższe od odświeżaczy w płynie, cechują się trwałością do nawet 2 miesięcy;
 • Samochodowe granulki zapachowe – wyróżnia je wydłużona trwałość, ze stopniowym uwalnianiem zapachu;
 • Zapachy samochodowe z regulacją intensywności – użytkownik ma wpływ na ich trwałość, którą wydłuża ustawienie intensywności zapachu na najmniejszy parametr.

Jakie znaczenie ma nuta zapachowa w samochodzie?

Atmosfera, jaka panuje w samochodzie, ma duże znaczenie podczas podróży – zwłaszcza tych dalekich, które niejednokrotnie wymagają dni spędzonych w aucie. Woń wypełniająca wnętrze może działać pobudzająco zarówno na kierowcę, jak i na pasażerów – co jest niezwykle istotne w trakcie długotrwałych nużących podróży, w których zmęczenie z każdym przebytym kilometrem narasta. W tym przypadku to właśnie świeży zapach może pomóc kierowcy zachować koncentrację i skupienie. Aromat, który nosi się we wnętrzu samochodu, może być także mocny i ciężki, szczególnie gdy kierowca przepada właśnie za takimi zapachami.

W trakcie długich podróży, zwłaszcza w chłodne dni, gdy będziemy korzystać z ogrzewania, zaleca się wybierać lżejsze aromaty. Jest to taka sama zasada, która ma znaczenie w przypadku perfum stosowanych na skórę np. po aktywności fizycznej, gdy temperatura naszego ciała wzrosła, wydzielają one intensywniejszy zapach. Również w pojeździe podobna występuje taka sama zależność - im wyższa temperatura utrzymująca się wewnątrz, tym aromat perfum unoszący się w powietrzu będzie mocniejszy. Warto więc wziąć pod uwagę tę zasadę podczas wybierania aromatów perfum do samochodu. W chłodne dni zapach może wydawać się nam zbyt delikatny i słaby, zyska on jednak na sile gdy temperatura we wnętrzu się zwiększy.

Zapach znakiem firmowym

Wygląd naszego auta oraz utrzymujący się w nim zapach dużo mówią o jego właścicielu. Nie tajemnicą jest, że nawet najbardziej czyste wnętrze, w którym będzie unosił się nieprzyjemny aromat, nie będzie atrakcyjne. W związku z powyższym warto zaopatrzyć się w odpowiedni zapach do samochodu, który wypełni wnętrze samochodu przyjemnym aromatem. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla osób, które palą papierosy. Gdy w pojeździe utrzymuje się dym papierosowy, podczas jazdy całe wnętrze przesiąka nieprzyjemnym zapachem tytoniu. Ponadto, woń ta jest tak bardzo intensywna i trwała, że wiele osób rezygnuje z zakupu samochodu, którego właściciel był palaczem. Jedynie stosując regularnie perfumy do samochodu, można sprawić, iż nieprzyjemny zapach nie będzie tak intensywny, a wsiadając do jego wnętrza, wyczuwalna będzie miła dla nosa woń perfum.

Zapachy samochodowe – podsumowanie

Zapachy samochodowe są różne zarówno pod kątem form jak i aromatów. Optymalna kompozycja to przede wszystkim kwestia indywidualna, która przeważnie dobierana jest metodą prób i błędów. Warto więc eksperymentować w zakresie formy i zapachów odświeżaczy, biorąc pod uwagę reakcję organizmu na dany zapach. Nie ulega natomiast wątpliwości, iż zapach do samochodu to nie tylko dodatek – jest on wręcz obowiązkowym elementem każdego zadbanego pojazdu. Zapachy samochodowe w odpowiedniej formie skutecznie maskują mniej przyjemne aromaty (wliczając w to dym papierosowy), jak również pomagają w walce z wilgocią. Co więcej, takie odświeżacze stanowią miłą dla oka dekorację auta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium